Informacje

Czy powinieneś dać pracownikom niepalącym dodatkowe dni urlopu?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zachęcać pracowników do dbania o zdrowie, a także wiele dobrych sposobów motywowania ich do tego. Jednym z największych pól bitewnych w kwestii zdrowia pracowników jest palenie papierosów.

Palacze niechętnie porzucają swój nałóg, ale mogą kosztować Twoją firmę czas i pieniądze. Czy nadszedł więc czas, aby zacząć zachęcać ich do rzucenia palenia, dając dodatkowy urlop niepalącym pracownikom?

Urlop czy przerwa?

Jak donosi agencja AP, taki plan ma jedna z tokijskich firm marketingowych. Firma Piala zaczęła oferować sześć dodatkowych dni urlopu niepalącym członkom swojego 120-osobowego personelu we wrześniu i według dyrektora ds. planowania korporacyjnego, Hirotaki Matsushimy, wyniki są pozytywne. „Tak”, powiedział agencji AP, „jest to całkiem popularne”. Jak powiedział Matsushima, tylko około jedna trzecia pracowników firmy pali, a polityka została wprowadzona jako zachęta do ograniczenia strat wydajności spowodowanych przerwami na palenie.

Zyski idą z dymem?

Ponieważ ograniczenia dotyczące palenia w zamkniętych pomieszczeniach coraz bardziej oddalają palaczy od firmy, oznacza to coraz większe straty wydajności związane z przerwami na papierosa. Badanie przeprowadzone w 2013 r. wykazało, że przerwy jednego palącego pracownika mogą kosztować firmę 3 000 USD rocznie z tytułu utraty produktywności. A palacze mogą kosztować swoich pracodawców prawie kolejne 3 000 dolarów w postaci dodatkowych kosztów opieki zdrowotnej, utraty pracy z powodu dni chorobowych i obniżonej produktywności z powodu objawów odstawienia.

Jeśli myślisz, że możesz po prostu nie zatrudniać palaczy, zastanów się jeszcze raz – w 29 stanach wprowadzono tzw. ustawy o ochronie palaczy, które zabraniają pracodawcom dyskryminowania palaczy. Tak więc, o ile możesz zakazać palenia w miejscu pracy i wyznaczyć strefy dla palących (i możesz nawet być zmuszony do przestrzegania stanowych ustaw antynikotynowych, które dotyczą biur, restauracji i innych miejsc zatrudnienia), o tyle możesz nie być w stanie całkowicie zakazać palenia w swoim biurze.

Dlatego zanim stworzysz politykę dotyczącą palenia w swoim biurze – czy będzie to zakaz palenia, czy korzyści dla niepalących – powinieneś najpierw skontaktować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.