Informacje

Czy powinieneś porzucić hasła pracowników na rzecz rozpoznawania twarzy?

Jedną z najważniejszych nowych funkcji iPhone’a X firmy Apple jest Face ID. To, co Touch ID robiło z odciskiem palca, Face ID robi z twarzą – wykorzystuje rozpoznawanie twarzy do odblokowywania telefonu, uwierzytelniania zakupów i logowania się do aplikacji. I choć Face ID może sprawić, że Twój telefon będzie mniej bezpieczny w kontekście prawa karnego, to może być muzyką dla uszu pracodawców, którzy nie będą musieli martwić się o niedbałych pracowników nieumiejętnie posługujących się swoimi hasłami.

Jak zatem rozpoznawanie twarzy może działać w miejscu pracy? I czy nadszedł czas, aby Twoja mała firma dokonała aktualizacji?

Gubienie haseł

Wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez firmę ochroniarską Secret Double Octopus (tak, to jej prawdziwa nazwa) nie będą szokujące dla pracodawców dbających o bezpieczeństwo cybernetyczne, ale mimo to są przygnębiające: 23% wszystkich ankietowanych pracowników przyznało, że polegają na papierowych notatkach, aby zapamiętać swoje hasła; 14% przyznało się do dzielenia się swoimi hasłami do pracy z kolegami lub innymi osobami; a 21% używa haseł związanych z pracą do usług online niezwiązanych z pracą.

Dla tych, którzy nie są przerażeni, wyobraź sobie, że pracownik używa swojego hasła służbowego, aby uzyskać dostęp do Amazon, Facebook lub Netflix, a teraz wyobraź sobie dostęp do informacji Twojej firmy, który ma ten pracownik. W skrócie, hasła pracowników mogą być jedynymi rzeczami stojącymi pomiędzy Twoją małą firmą a naruszeniem danych, a Twoi pracownicy są naprawdę źli w utrzymywaniu tych haseł w bezpiecznym miejscu. Prawie dwie trzecie wszystkich ankietowanych pracowników twierdzi, że do przechowywania haseł związanych z pracą używa papierowych notatek, dokumentów lub aplikacji.

Ratowanie twarzy

Co więc mają zrobić pracodawcy? Cóż, aby usłyszeć od swoich nieostrożnych pracowników, powinni dać im rozpoznawanie twarzy zamiast haseł. 73% ankietowanych pracowników stwierdziło, że gdyby mieli wybór, woleliby korzystać z Face ID niż z haseł, a 70% uznało Face ID za „bardzo lub bardzo godne zaufania”. Pamiętaj, że badanie zostało przeprowadzone, zanim jeszcze iPhone’y z Face ID zostały publicznie udostępnione. (To może być również dobry moment, aby zaznaczyć, że Secret Double Octopus specjalizuje się w technologii bezhasłowego, bezkluczowego uwierzytelniania, którą sprzedaje firmom).

„Wyniki pokazują, że organizacje muszą poważnie rozważyć wpływ Face ID na ich środowisko bezpieczeństwa i zbadać, w jaki sposób mogą wykorzystać tę technologię zarówno jako drugi czynnik uwierzytelniający” – powiedział Raz Rafaeli, dyrektor generalny Secret Double Octopus – „jak i sposób na całkowite zastąpienie haseł, ponieważ właśnie w tym kierunku zmierzamy”.

Niektórzy pracodawcy już wprowadzają oprogramowanie do rozpoznawania twarzy w celu zastąpienia haseł, a Economist również poinformował we wrześniu, że lepsza, tańsza technologia rozpoznawania twarzy jest w drodze. Może więc nadszedł czas, aby przestawić swoje systemy uwierzytelniania pracowników z czterech lub pięciu haseł, które pracownicy muszą zmieniać cztery lub pięć razy w roku (powodzenia), na prostsze, uśmiechnięte twarze dla bezpieczeństwa.