Nowe przepisy w sektorze pożyczek pozabankowych

Przedsiębiorstwa, które pożyczały pieniądze przede wszystkim osobom mającym problemy finansowe, które nie spełniały wymogów na kredyt w banku, nie będą mogły udzielać pożyczek osobom niewypłacalnym. Rada Ministrów zatwierdziła na dniach projekt ustawy regulującej branżę pożyczek pozabankowych. Firmy będą obowiązkowo podawać całościowe informacje o kosztach pożyczki w zrozumiałym języku.

Ustawa nałoży na przedsiębiorstwa finansowe obowiązek badania zdolności kredytowej i oceny wypłacalności klienta. Przepisy z ustawy wejdą w życie w ciągu kilku miesięcy. Przedsiębiorstwa z tej branży będą obowiązkowo podawać informację, że udzieliły komuś pożyczki. Zabezpieczeniem kredytobiorców będzie też zapis o dodatkowych kosztach otrzymania i obsługi pożyczki, które nie będą mogły przekroczyć jego wartości, bez względu na kwotę i okresu trwania umowy.

Więcej aktualnych informacji na ten temat mogą znaleźć Państwo w wielu serwisach poświęconych finansom oraz bankowości. Polecamy szczególnie wpis powiązany, odnośnie szybkich pożyczek gotówkowych, który znaleźć można tutaj. Gorąco zachęcamy do odwiedzin.