Informacje

Co się stanie z moją firmą, jeśli ogłoszę upadłość?

Kiedy długi zaczynają się piętrzyć, być może będziesz musiał rozważyć ogłoszenie upadłości.

Upadłość może wydawać się atrakcyjna. Pozbywasz się wierzycieli i pozbywasz się długów. Jasne, to niszczy twój kredyt, ale to może być odbudowane. Jednak, co z Twoją firmą?

Co może się stać z Twoją firmą, jeśli złożysz wniosek o upadłość?

Jednoosobowa działalność gospodarcza (Sole Proprietorship)

W jednoosobowej działalności gospodarczej, nie ma granicy oddzielającej cię od twojego biznesu. Jeśli Twoja firma ma długi, jesteś osobiście odpowiedzialny za te długi. Jeśli ty osobiście masz długi, wierzyciele mogą zająć aktywa twojej firmy, aby je zaspokoić.

Rozdział 7

Rozdział 7 upadłości jest często nazywany likwidacją. Zgodnie z rozdziałem 7 upadłości, syndyk sprzeda wszystkie aktywa, z wyjątkiem aktywów zwolnionych, aby pokryć jak najwięcej twoich długów. Ponieważ większość aktywów biznesowych nie jest zwolniona z opodatkowania, Twoje aktywa biznesowe prawdopodobnie również zostaną sprzedane. Tak więc, upadłość na podstawie rozdziału 7 może potencjalnie doprowadzić do zamknięcia firmy. Jednakże, upadłość na podstawie rozdziału 7 będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli Twój biznes ma niewiele lub nie ma żadnych aktywów i nie ma realnej przyszłości.

Chociaż może to być przygnębiające, gdy trzeba zamknąć firmę z powodu upadłości na podstawie rozdziału 7, będziesz również wolny od większości długów biznesowych, ponieważ mogą one zostać usunięte.

Rozdział 13

Jeśli naprawdę chcesz utrzymać swój biznes i zachować go otwartym, możesz rozważyć rozdział 13 upadłości. Zgodnie z rozdziałem 13, składasz obietnicę przed sądem upadłościowym, że będziesz spłacać długi zgodnie z planem spłat. W zależności od wielkości zadłużenia firmy, upadłość na podstawie rozdziału 13 może trwać od trzech do pięciu lat.

Spółki osobowe i korporacje z ograniczoną odpowiedzialnością

Jeśli Twoja spółka złoży wniosek o upadłość, możesz być odpowiedzialny za swoją część długu spółki. Jednakże, jeśli złożysz wniosek o upadłość osobistą, Twój biznes partnerski raczej nie ucierpi. Syndyk masy upadłościowej może zabrać wypłacone ci zyski, ale nie może rozwiązać spółki, aby sprzedać aktywa firmy.

Korporacje

Korporacja jest traktowana podobnie jak spółka lub LLC w upadłości. Jeśli nie jesteś jedynym lub większościowym właścicielem, syndyk masy upadłościowej nie może głosować za sprzedażą lub likwidacją firmy w celu pokrycia twoich długów.

Jeśli rozważasz upadłość, ale chcesz chronić swoją firmę, skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem upadłościowym, aby uzyskać pomoc.