Informacje

Kupno franczyzy: 3 rzeczy, które musisz wiedzieć

Po co podejmować ryzyko rozpoczęcia własnego biznesu od zera, skoro można wkupić się do już dobrze prosperującej sieci? Wielu przedsiębiorców myśli o tym każdego dnia, dlatego kupują franczyzę.

Ale kupno franczyzy nie jest tak proste, jak przyklejenie cudzego logo na drzwiach wejściowych. Przez lata napisaliśmy wiele o franczyzie i zebraliśmy kilka dobrych informacji, które powinieneś rozważyć przed podjęciem tego kroku. Zanim więc podpiszesz umowę franczyzy, oto 3 rzeczy, które musisz wiedzieć:

1. Poznaj franczyzę

Zanim kupisz franczyzę, powinieneś wiedzieć, na co się piszesz. Nauka, jak ocenić franczyzę, pomoże Ci znaleźć ukryte koszty, zrozumieć rynki i marketing oraz zagłębić się w finanse franczyzy, abyś mógł podjąć świadomą decyzję biznesową.

Częścią badania powinno być zrozumienie dokumentu ujawniającego franczyzę (FDD). FDD jest obowiązkowe dla każdej sprzedaży franczyzy i daje tło na temat franczyzodawcy, odpowiedzialności prawnej, audytów finansowych i innych istotnych informacji.

2. Zapoznaj się z umową

Jednym z największych zmartwień przy zakupie franczyzy jest umowa franczyzowa. Od tego, jak są one sporządzone do tego, jak się z nich wydostać, umowa franczyzy będzie miała największy wpływ na to, czy franczyza się powiedzie, czy nie.

Musisz znać odpowiednie informacje, wraz z wszelkimi ograniczeniami terytorialnymi, opłatami i obowiązkami, które będziesz miał jako franczyzobiorca. I będziesz także chciał wiedzieć, co się stanie w przypadku naruszenia umowy i regresu dla błędnych oświadczeń lub niepowodzeń w zapewnieniu wsparcia.

3. Znaj prawo

Jak zapewne się domyślasz, istnieje wiele kwestii prawnych przy zakupie franczyzy. Od praw terytorialnych na lokalnym rynku po dostęp do historii finansowej franczyzodawcy – poruszanie się po procesie zakupu może przypominać przemierzanie prawnego pola minowego.

A te obawy nie kończą się po zakupie franczyzy. Właściciele franczyzy borykają się z problemami prawnymi przez cały okres trwania franczyzy, takimi jak ciągłe ujawnianie informacji, otrzymywanie stałego wsparcia i opieranie się dodatkowym konkurentom.

Po rozmowie z doświadczonym prawnikiem biznesowym może być łatwiej stawić czoła niezliczonym problemom prawnym związanym z posiadaniem franczyzy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.