Informacje

Nie stać Cię na opłaty licencyjne? Oto co możesz zrobić

Czy w reklamie lub w wystroju sklepu, może chcesz użyć uderzający obraz lub fantastyczne zdjęcie, które znalazłeś. Ale uważaj: obraz może być chronione prawami autorskimi, a bez licencji na korzystanie z obrazu, może być popełnienie naruszenia praw autorskich.

„Ale”, mówisz, „licencje praw autorskich może być drogie, a moja firma nie robi, że dużo, a poza tym nikt nie będzie prawdopodobnie wiedzieć.” Wszystkie uczciwe punkty, ale żaden z nich nie jest właściwą obroną prawną. Więc oto kilka pomysłów, jeśli chcesz używać zdjęć, ale nie stać Cię na opłaty licencyjne:

Zapłać Piper zamiast

Jeśli zdecydujesz, że opłaty licencyjne są zbyt strome i używasz obrazu chronionego prawem autorskim w każdym razie, możesz przygotować się na zapłacenie kilku grzywien. Zgodnie z federalnym prawem autorskim, naruszenie może kosztować od 750 do 30.000 dolarów. A jeśli zrobisz to celowo, tzn. jeśli wiesz, że obraz jest chroniony prawem autorskim i świadomie dopuścisz się naruszenia, ustawowe odszkodowanie może skoczyć do $150,000.

I to są tylko kary ustawowe – możesz być zmuszony do zapłacenia wszelkich dodatkowych rzeczywistych szkód poniesionych przez posiadacza praw autorskich, jak również do oddania wszelkich zysków przypisywanych naruszeniu. Musicie więc zadać sobie jedno pytanie: Czy opłaty licencyjne są naprawdę większe niż grzywny i kary za naruszenie? (A potem możesz zadać sobie pytanie, czy masz wystarczająco dużo szczęścia, aby uniknąć wykrycia i ścigania za naruszenie praw autorskich).

Znajdź swoje własne zdjęcie

Nie każdy obraz jest objęty prawem autorskim. Więc jeśli opłaty za zdjęcia są poza twoim zasięgiem cenowym, możesz spróbować kilku innych opcji:

Użyj uczciwie: Doktryna „fair use” pozwala na wykorzystanie fragmentów dzieł chronionych prawem autorskim bez zgody właściciela. Heck, możesz nawet użyć czyichś zdjęć z Instagrama, jeśli zmienisz je na tyle, aby były „przekształcające”.
Podejdź do tego publicznie: Nawet praca wcześniej chroniona prawem autorskim może skończyć się w domenie publicznej. Jeśli prawa autorskie wygasły lub posiadacz nie odnowił praw autorskich, obraz należy do publiczności.
Wyceluj i strzelaj: Każdy telefon ma aparat na nim, a my wszyscy jesteśmy teraz samozwańczymi fotografami. Więc jeśli obraz, który chcesz, jest objęty prawami autorskimi, wyjdź i stwórz podobny. Z pewnością będzie to tańsze i przyjemniejsze niż płacenie opłat i/lub grzywien.

Jeśli nadal myślisz o wykorzystaniu dzieła chronionego prawem autorskim bez uiszczenia opłat licencyjnych, a zwłaszcza jeśli już to zrobiłeś, możesz chcieć szybko porozmawiać z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie własności intelektualnej.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.