Informacje

Czy zaniechanie wycofania produktu z rynku może prowadzić do postawienia zarzutów karnych?

Wadliwy lub niebezpieczny produkt to najgorszy koszmar dla firmy. Nadszarpnięta reputacja i możliwe pozwy cywilne są wystarczająco złe, aby je rozważać, ale czy właściciele małych firm muszą się również obawiać kary więzienia?

Kiedy firmy rozważają wycofanie produktu z rynku, często biorą pod uwagę potencjalne szkody i potencjalną odpowiedzialność cywilną. Istnieją jednak scenariusze, w których zaniechanie wycofania produktu z rynku może skutkować postawieniem zarzutów karnych.

Zgodnie z ustawą

Niektóre firmy, takie jak producenci samochodów, są zobowiązane przez prawo do wycofania produktów, które nie spełniają minimalnych standardów wydajności lub bezpieczeństwa określonych w ustawach stanowych lub federalnych. Jeśli firma czeka zbyt długo, lub nie wdroży wycofania całkowicie, może być w sprzeczności z ustawami, z których niektóre niosą ze sobą sankcje karne.

Zgodnie z ustawą TREAD, osoba może stanąć w obliczu do 15 lat więzienia za celowe wprowadzanie w błąd urzędników państwowych w zakresie niebezpiecznych lub śmiertelnych wad. I choć auto wycofania są oczywiście bardziej poważne niż te dla wielu innych produktów, niektóre stany, takie jak Kalifornia mają konkretne ustawy regulujące wycofania produktów.

Tuszowanie

Zawsze mówi się, że zatuszowanie sprawy jest gorsze niż zbrodnia. Tak jest również w przypadku wycofywania produktów z rynku.

Władze federalne oskarżyły kierownictwo Peanut Corporation of America (PCA) o oszustwo i spisek w związku z ich rolą w masowym wybuchu epidemii salmonelli w 2009 roku. PCA wiedziała o możliwym skażeniu z powodu licznych naruszeń przepisów sanitarnych, jednak nie podjęła żadnych działań w celu wycofania skażonego masła orzechowego, a nawet wysłała potencjalnie skażone masło orzechowe, podczas gdy wyniki testów były jeszcze w toku.

Chociaż sprawa PCA mogła być rzadkim przypadkiem zastosowania prawa karnego do wady produktu, niemniej jednak pokazuje, że gdy właściciele firm są świadomi istnienia niebezpiecznego produktu i albo nie robią nic, albo próbują ukryć wadę, mogą stanąć przed sądem karnym. Ponadto, jeśli FDA każe Ci wycofać produkt z rynku, prawdopodobnie powinieneś się do tego zastosować.

Upewnienie się, że Twoja firma jest chroniona przed roszczeniami z tytułu odpowiedzialności za produkt może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje dotyczące wycofania produktu z rynku. Doświadczony adwokat ds. odpowiedzialności biznesowej może być w stanie pomóc.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.