Informacje

Kolejny pozew przeciwko Wells Fargo

Po zeszłorocznym skandalu z fałszywymi kontami, który wstrząsnął Wells Fargo, bank nadal wydaje się cierpieć z powodu koszmaru związanego z postrzeganiem przez opinię publiczną, jako że musiał zmierzyć się z kilkoma pozwami o pracę, w tym z roszczeniami o odwet za nieprawidłowości. Najnowszy pozew, wniesiony przez Roberta Trojana, zwolnionego prezesa Consumer Finance Association, twierdzi, że dzień po tym, jak przedstawił na piśmie swoje obawy dotyczące konfliktu interesów, został zwolniony przez członka zarządu Wells Fargo.

Chociaż zarzuty te nie dotyczą skandalu z fałszywymi kontami, roszczenie obejmuje więcej niż tylko wypowiedzenie w odwecie. Oprócz tego, że Trojan został zwolniony, twierdzi, że rozesłano wiadomość e-mail, która zaszkodziła jego reputacji w branży, sugerując, że jego zwolnienie było związane z niewłaściwym zachowaniem lub nieprawidłowością z jego strony. W pozwie Trojan twierdzi jednak, że jego wypowiedzenie było związane z ujawnieniem konfliktu interesów polegającego na tym, że audytor nie był niezależny, ponieważ miał kontakty z trzema niewymienionymi z nazwiska członkami CFA.

Co to jest roszczenie sygnalisty?

Sygnalista to osoba, która odkrywa korupcję w biznesie lub rządzie i zabiera głos, próbując ją powstrzymać. Zgodnie z prawem stanowym i federalnym, jeżeli pracownik zgłasza problem dotyczący bezpieczeństwa lub zgodności z prawem, istnieje duża szansa, że będzie chroniony przez jakąś formę prawa ochrony przed donosicielami. Zasadniczo, pracodawca może być odpowiedzialny za roszczenia odwetowe, jeśli zwolni pracownika, ponieważ ten złożył skargę dotyczącą bezpieczeństwa, lub próbował wskazać na nielegalną działalność lub korupcję.

Niestety, w wielu sytuacjach, pracownicy rządowi będą mieli mniejszą ochronę prawną przed odwetem niż pracownicy sektora prywatnego. Wynika to z faktu, że podstawową kwestią w wielu rządowych pozwach o odwet jest to, czy pracownik korzystał ze swojego prawa do wolności słowa wynikającego z Pierwszej Poprawki. Pracownicy rządowi zazwyczaj nie mają prawa wynikającego z Pierwszej Poprawki, dlatego też, jeśli dmuchanie w gwizdek może wchodzić w zakres powiązanych obowiązków służbowych, ich dmuchanie w gwizdek jest prawdopodobnie niechronione.

Jednak, jak niedawno dowiedziało się Wells Fargo, które zawarło ugodę w sprawie informatorów o wartości 5,4 miliona dolarów, pracownicy prywatni mają znacznie większą ochronę przed informatorami.