Informacje

Jak pozwolić sobie na minimalizm i ślub swoich marzeń

Dzięki szałowi na minimony wiele par rozważa, czy powinny zaplanować drugi większy ślub, kiedy świat się otworzy. Ponieważ wiele z tych minimoniów kosztuje całkiem sporo – i są tak samo Instagrammable jak pełnowymiarowy shindig – pomyślał, że zorganizowanie dwóch wesel może wydawać się finansowo niemożliwe… I, to jest całkowicie zrozumiałe. Jesteśmy jeszcze w pandemii, po wszystkim. Jednak Certified Financial Planner i COVID panny młodej Lauren Anastasio z firmy finansów osobistych, SoFi, podzielili się z Brides, że ludzie powinni wyjść z tego sposobu myślenia. Używając kilku sztuczek, udało jej się zaplanować dwa wesela, które zmieściły się w mniejszym budżecie.  

Poznaj eksperta

Lauren Anastasio jest Certyfikowanym Planistą Finansowym w firmie SoFi, zajmującej się finansami osobistymi.

Lauren i jej mąż pobrali się w marcu tego roku w minimalistycznym lokalu, który kosztował 2,500 dolarów i planują zorganizować większą uroczystość po pandemii. Chociaż budżet drugiego ślubu wynosi 25 000 dolarów, Lauren jest przekonana, że dzięki jej oszczędnościom, ostateczna kwota będzie o 5000 dolarów niższa. Dla porównania, przeciętny ślub w USA kosztuje około 30 000 dolarów.

Dla Lauren, zorganizowanie dwóch wesel było niezbędne. „Kiedy zaczęliśmy rozmawiać o ślubie w zeszłym roku, a potem zaręczyliśmy się, wiedziałam, że nie zamierzam dłużej czekać”, wyjaśnia. „To było dla mnie bardzo ważne, że mój tata będzie żył. I tak, z wielu powodów, przyjęliśmy takie podejście.”

Podczas gdy każdy ma inne powody, aby zorganizować minimony i większe wymarzone wesele, budżet nie powinien trzymać cię zbyt daleko z tyłu – nawet podczas pandemii. „Udało nam się mieć piękne wesele za zasadniczo równowartość dwóch czeków stymulacyjnych z 2020 roku”- zauważa Lauren.

Ahead, profesjonalista finansowy oferuje swoje porady na temat tego, jak budżetować, tworzyć strategie oszczędzania, a ona śledzi postępy dla dwóch wesel.

Budżetowanie ślubne 101

Twoja pierwsza zasada kciuka? Utrzymuj swój budżet proporcjonalnie do liczby gości. Minimalne wesele Lauren i jej męża było 14-osobową imprezą, na której byli tylko oni sami i najbliższa rodzina. Na swoją większą uroczystość planuje wysłać od 150 do 160 zaproszeń, spodziewając się, że około 140 osób weźmie w niej udział. Jest to 10 razy więcej niż liczba gości z jej minimalnej uroczystości. Ponieważ budżet na większą uroczystość wynosi $25,000, zdecydowała się ograniczyć wydatki do $2,500 na mniejsze wydarzenie. Jej rada? Zdecydujcie się na koszt jednego gościa i trzymajcie się go dla obu wydarzeń. 

Lauren podkreśla również, że musimy przestać myśleć o budżecie jak o wrogu. Mówi, że nie są one „policją zabawy”. W rzeczywistości, są wręcz przeciwnie. W końcu zapewniają, że dostaniesz to, czego naprawdę chcesz – bardzo ważny czynnik, gdy mówimy o dniu ślubu.

Podczas wstępnej dyskusji o budżecie ze swoim przyszłym mężem, Lauren dzieli się tym, że musieli przedyskutować, co jest istotne dla ich ślubu. „Wszystko sprowadzało się do tego, aby najpierw określić, co jest dla nas najważniejsze, a następnie ustalić priorytety”, mówi. „Co musimy przeznaczyć, aby upewnić się, że oboje otrzymamy doświadczenie, którego chcemy?”.

„Na przykład, kiedy próbowaliśmy wymyślić, jak zrobić to w sposób przyjazny dla budżetu, myślałem: 'Cóż, może nie musimy mieć tradycyjnego miejsca na wesele i sali balowej. Możemy po prostu wynająć restaurację lub coś w tym stylu'” – wyjaśnia. „Mój mąż natychmiast powiedział mi: 'Jeśli jest jedna rzecz, którą będziemy robić na naszym weselu, to będzie to taniec. Będzie parkiet do tańca i będę tańczył całą noc. To się dzieje. Postawił na swoim, więc to naprawdę pomogło w naszym kierunku.” 

Budżetowanie i ustalanie priorytetów idą ze sobą w parze. Więc ważne jest, aby mieć te otwarte rozmowy ze swoim przyszłym małżonkiem nie tylko o budżecie ślubnym, ale także o innych pragnieniach i potrzebach, na które przeznaczacie budżet jako para. „Pod koniec zeszłego roku rozmawialiśmy o tym, co chcemy osiągnąć finansowo w następnym roku” – mówi. W prawdziwej praktyce, Lauren przysięga na skarbce pieniężne SoFi, które umieszczają oszczędności członka w różnych „wiadrach” i ustawiają śledzenie postępów dla tych oszczędności.

Odnowienie podłóg w ich domu było na szczycie listy celów Lauren i jej męża na ten rok. „Podzieliliśmy to, co oszczędzam na różne cele. Mamy skarbiec ślubny, skarbiec na fundusz awaryjny i jeden na nowe podłogi” – wyjaśnia. Skarbce pieniężne SoFi powiadomią Cię, gdy osiągniesz kamienie milowe w oszczędzaniu, takie jak osiągnięcie 20 procent celu. Możesz oszczędzać określoną kwotę. Możesz też automatycznie zaokrąglać swoje zakupy do pełnego dolara i wpłacać różnicę do skarbca, aby oszczędzać bez wysiłku.

Powinieneś też uważnie obserwować, jak wydajesz. Lauren prowadzi Google Sheet, w którym zapisuje, co już przeznaczyła na wydatki związane z weselem, a także wszystkie cele finansowe jej i jej męża. Od depozytów za fotografa i miejsce, w którym odbędzie się wesele, po koszt sukni – wszystkie wydatki są przenoszone do Arkusza Google w czasie rzeczywistym, dzięki czemu Lauren może zobaczyć, w jaki sposób są one realizowane.