Informacje

Jak powiedzieć swoim dorosłym dzieciom, że się rozwodzisz?

Powiedzenie dzieciom, że ty i ich ojciec rozstajecie się, nigdy nie jest rzeczą łatwą. Na szczęście, istnieje coraz więcej dobrych zasobów, aby pomóc rodzicom mówić do małych dzieci o rozwodzie – ale co z dziećmi, które już dorosły? Podczas gdy niektóre rzeczy pozostają takie same bez względu na wiek dzieci, podejście do tematu rozwodu z dorosłymi dziećmi wiąże się z własnym zestawem czynników do rozważenia.

Fakt, że Twoje dzieci są dorosłe nie oznacza, że nie będą się denerwować. W końcu nadal jesteście ich rodzicami, a one znają was tylko jako jedną całość, wspólnie przemierzającą ten świat – będą miały pytania. Upewnij się, że jesteś gotowy, aby na nie odpowiedzieć.

Dokładnie przemyśl, w jaki sposób będziesz poruszać temat rozwodu w rozmowach z dziećmi

Nie pozwól, aby fakt, że twoje małżeństwo się skończyło, wymknął się, gdy bezczynnie rozmawiasz przez telefon o pogodzie lub swoich odczuciach względem szefa. Nie wypowiadaj wielkiego słowa na „D” swoim dzieciom, gdy składają życzenia na przyszłość nad urodzinowymi świeczkami lub gdy rodzina siedzi przy stole, trawiąc kolację z okazji Święta Dziękczynienia.

Zamiast tego ustal ze współmałżonkiem, co chcesz powiedzieć, a następnie znajdź sposób na delikatne przekazanie wiadomości o rozwodzie. Dzieci mogą się złościć, ale dzięki spokojnemu i rozważnemu przedstawieniu sprawy rozwodu będziecie mogli iść naprzód z mniejszym oporem i większą życzliwością.

Nie oczekuj od swoich dzieci dojrzałych reakcji

Z drugiej strony ważne jest, aby wiedzieć, że nawet jeśli dzieci są starsze, ludzie mają tendencję do powrotu do swojego wewnętrznego dziecka, gdy są w pobliżu rodziny, zwłaszcza gdy otrzymują złe wiadomości. Ich pierwszą reakcją będzie najprawdopodobniej zaangażowanie w siebie – dlaczego mi to robisz? – bez względu na to, jak wiele konfliktów i dysfunkcji mogli być świadkami przez lata między tobą a twoim małżonkiem.

Jeśli twoje własne dzieci reagują na twój rozwód w ten sposób, tym ważniejsze jest, abyś im na to pozwolił. Rozwód bez orzekania o winie może oznaczać, że w oczach sądu nikt nie ponosi winy, ale dla dzieci to ty i twój mąż (lub prawdopodobnie jedno z was w szczególności według nich …. ) jesteście w 100% odpowiedzialni za koniec waszego małżeństwa. Jeśli próbujesz zignorować ból swoich dzieci, zamiast stawić mu czoła, utrudniasz im leczenie i posuwanie się naprzód. Twoje dzieci chcą wiedzieć, że rozwód nie jest ich winą, że ty i twój były nauczycie się dogadywać i że nie stracą jednego lub obojga rodziców.

Aby znaleźć książki na temat tego, jak zdrowo poruszać się po trudnych rozmowach, lub aby uzyskać osobiste wsparcie dla siebie, rozważ nasz post, 35 najlepszych książek o rozwodzie.

Ogranicz zaangażowanie dzieci w rozwód do minimum

Nie wciągaj swoich dzieci w dyskusje, negocjacje czy kłótnie na temat procesu rozwodowego i tego, jak będzie wyglądało życie po rozwodzie dla Ciebie i Twojego przyszłego eks. Jeśli potrzebujesz wskazówek, zostaw udzielanie porad profesjonalistom, np. specjaliście od prawa rodzinnego lub trenerowi rozwodowemu. Angażowanie dzieci w negocjacje może prowadzić do niechęci i impulsu do wybierania stron. Reperkusje tego mogą mieć długoterminowy, szkodliwy wpływ na relacje rodzinne.

Oczywiście, jeśli masz dorosłe dzieci, możesz mieć również wnuki. Wnuki bardzo odczuwają rozwód, dlatego ważne jest, aby im wszystko wytłumaczyć. Ty i twój małżonek musicie im przypomnieć, jak bardzo są dla ciebie ważne i że rozwód tego nie zmieni.

Odpowiadaj na pytania dzieci tak szczerze i otwarcie, jak tylko potrafisz

Z naszego doświadczenia wynika, że próby chronienia członków rodziny poprzez ukrywanie przed nimi pewnych spraw lub czekanie „na właściwy moment” nikomu nie pomagają. Pamiętaj jednak, że istnieje granica między szczerością a terapią – nie dziel się nadmiernie z dziećmi swoimi frustracjami związanymi z mężem ani nie dawaj im upustu.

Twoje dorosłe dzieci prawdopodobnie będą miały inne pytania dotyczące rozwodu niż młodsze. Pytanie „Z kim będę mieszkać?” może równie dobrze zostać zastąpione pytaniem „Gdzie pojedziemy na wakacje?” lub „Czy to wpłynie na mój spadek?”. Twoje dzieci mogą chcieć dowiedzieć się nieco o tym, jak zostaną podzielone finanse, aby zapewnić im spokój ducha, że oboje będziecie stabilni i bezpieczni, że ty lub twój małżonek nie będziecie skazani na oszczędne życie, podczas gdy druga strona będzie cieszyć się wygodnym stylem życia.

W razie potrzeby, być może po wstępnej rozmowie dzielącej się wiadomością, że się rozwodzicie, należy wyjaśnić, w jaki sposób rozwód może wpłynąć na emerytury i spadek oraz że konieczne może być sporządzenie nowego testamentu (lub testamentów), aby odzwierciedlić zmianę okoliczności. Zanim omówicie te szczegóły, upewnijcie się, że macie czarno na białym przedstawione porady ekspertów dla rozwodzących się rodziców.

Podczas rozwodu współpracuj z małżonkiem, a nie działaj przeciwko niemu

Istnieją pewne podstawowe wytyczne dotyczące dobrego współ-rodzicielstwa, ale najlepsze przykłady pomocy dzieciom w trakcie rozwodu w każdym wieku pochodzą od par, które zarządzają procesem tak polubownie, jak to tylko możliwe. Nie wyrażają negatywnych opinii na temat swojego byłego, nie zmuszają dzieci do podejmowania decyzji o rozwodzie.